Çocuklar için seccade, tesbih, fotoğraf makinesi

El Emeğim’den herkese merhabalar. Bu ay çocukları namaz kılmaya teşvik ede­cek cıvıl cıvıl keçeden sec­cadeler, tesbihler yapmaya ne dersiniz? Bir de yine keçe kullanarak bir fotoğraf ma­kinesi yapalım. Adetâ haşri yaşadığımız bu bahar ayın­da; çocuklarımızdan, doğayı ve hayvanları o makine ile çekip bize gördüklerini, his­settiklerini anlatmasını isteyelim. Hem hayal gücümüzü geliştirelim hem de tefekkürî ibadeti öğretelim.

Malzemelerimiz

Seccade için: Çocuklarınızla birlik­te seçeceğiniz çeşitli renklerde keçe­ler, kurdeleler

Tesbih için: Rengarenk ve figürlü boncuklar, kopmaz bir ip.

Fotoğraf makinesi için: Bir adet metal çay kutusu, tuvalet kağıdı ru­losu, kordon ip

Bu işin en eğlenceli yanı, ilk ola­rak bir tuhafiyeye gidip malzemeleri çocuklarla beraber seçmek! İkinci a­şama eve gelip birlikte seccade yapı­mına başlamak. Öncelikle seccadenin ana zemini için keçeyi, en 55 cm, boy 1 metre olacak şekilde keselim. Ar­dından nasıl figürler kullanmak isti­yorsak, kalıplar çıkarıp, keçelerimizi keselim. Kesim hususunda onlara yardımcı olun. Yamuk kenarlar olsa da sorun değil, siz ardından düzelte­bilirsiniz. Fakat yapıştırma hususun­da eğer silikon tabancası kullanıyor­sanız tabi ki onlara bırakmayın, teh­likeli olabilir.

Seccade için ipucu; Kâbe yapmak için, önce keçeyi ka­re kesin, ardından ikiye kat­layıp, katlanmış yerinden, yani iç kısmından başlaya­rak kenarlara doğru verev bir şekilde kesin. Katı açtığı­nızda Kâbe’nin köşeden gö­rünümünü elde edeceksiniz. Üzerine kurdeleleri de yine verev şekilde yapıştırın.

Tesbih yapımı ise çocuklarda!

Diledikleri renkleri yan yana geti­rip diziyorlar. Burada ise şöyle bir i­pucu verebiliriz. Özellikle okul öncesi çocuklar için 33’lük tesbih daha ide­aldir. Hem dizerken çabuk sıkılabili­yorlar, hem de tesbih çekerken bon­cukların az gözükmesi onlara daha cazip geliyor. 99’luk olması biraz göz korkutabiliyor. İp olarak da emzik ipi almanızı tavsiye ederim. Hem kop­maz, hem de çocukların kolaylıkla boncukları dizebileceği bir iptir.

 

 

Gelelim fotoğraf makinesi ya­pımına. Yapmanız gereken tek şey, çay kutusunu ve tuvalet kağıdı ru­losunu keçeyle kaplamak ve fotoğ­raf makinesine olabildiğince benzet­meye çalışmak. Burada da şöyle bir ip ucu verelim. Eğer çay kutusunun kapağını ayrı kaplarsanız, çocuğunuz fotoğraf makinesini aynı zamanda kumbara veya çanta olarak da kul­lanabilir. Haydi bakalım hanımlar ve minik eller kolay gelsin!

Görüş, öneri ve sorularınız için yaseminkopukdikici@gmail.com ad­resine yazabilirsiniz.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir