Fitoterapi

Güneş koruyucu bitkisel yağlar

 

Pahalı ve yapay kimyasallar içeren güneş koruyucu yağlar yerine, bitki yağları kullanabilirsiniz. Ama bunları kullanmadan önce alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Bitkisel yağların güneşin zararlı ışınlarından koruma etkisi her ciltte farklı ölçüde olmaktadır. Güneş ışığına kısa süreliğine maruz kalarak, kullandığınız yağın etkisini test edebilirsiniz.

İşte alternatif doğal güneş koruyucular;

1. Susam yağı güneşten koruyucu doğal bir ya­ğıdır. Güneş ışınlarının % 40’ını engeller. Güneşin ışınlarına karşı 35 faktörlük koruma sağlar.

2. Hindistan cevizi yağı da cildinizi zararlı kimya­sallara maruz kalmadan etkili bir şekilde güneşten koruyan tabiî bir yağdır. Bu yağ aynı zamanda vücu­dun ölü hücrelerini canlanmasını ve cildin nemlen­mesine yardımcı olur.

3. Havuç yağı diğer bir güneş koruyucudur.

Uyarılar:

1. Turunçgillerin yağlarını mesela portakal, li­mon, bergamot yağlarını ve sarı kantaron yağını güneşe çıkarken cildinize sürmeyin. Ciltte güneşe karşı hassasiyet ve lekeler oluşturabilir.

2. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise alınan bitki yağlarının doğal olması. Bunlara dikkat ederek ürünü seçmelisiniz. Yoksa alınan ürün yarar değil zarar getirir. ( www.fiyonk.net )

Evde Güneş Kremi Hazırlayalım

“Ben evde kendi güneş kremimi yapmak istiyorum” diyen okuyucularımız, sizler için, kendisini daha önce yaptığımız söyleşiden hatırlayacağınız Mercan Hanım’ın www.zehirsizev.com sitesinde hazırladığı tarifi paylaşalım. Hazırlaması gayet kolay olmakla birlikte, malzemeleri tedarik için Mısır Çarşısını ziyaret edebilirsiniz. Zira orada kolaylıkla bulabileceğinizi söyleyebilirim.

Malzemeler:

1/2 fincan hindistancevizi yağı

1/2 fincan karite (shea) yağı

1 – 2 çay kaşığı balmumu (rendelenmiş)

1 çorba kaşığı susam yağı

1 çay kaşığı E vitamini

10 damla okaliptüs yağı

10 damla lavanta yağı (isteğe bağlı)

1 – 2 çorba kaşığı çinko oksit (arzu edilen SPF değerine bağlı olarak)

Kapaklı bir kavanoz

Hazırlanış:

Hindistancevizi yağı, karite yağı ve balmumunu yayvan bir kavanozda eritin. Karışımı benmari usulüyle ısıtabilir veya 15 – 30 saniye mikrodalga fırına koyabilirsiniz. Şimdi geldik en zor aşamaya: Çinko oksitin yağ karışımımızın içinde iyice dağılmasını sağlamak. Topaklanmasını engellemek için, çinko oksiti ekledikten sonra karışımı bir çay kaşığıyla karıştırıp kapağını sıkıca kapatın. Kavanoz sıcak olacağından, bir bezle kavrayıp 3–5 dakika var gücünüzle sallayın. Bir diğer seçenek, küçük boyutlu bir karıştırıcı kullanmak. Kavanozu sallayarak karıştırdıysanız, kapağını hemen açmayın! Sıcak karışım sallanırken kavanozun içinde basınç oluşuyor. Karışımın biraz soğuması ve dibe çökmesi için 5 dakika bekleyin. Karışım yeterince soğuyunca dikkatlice kavanozu açıp içine E vitamini ile diğer yağları ekleyin. Bu yağlar uçucu yağlar olduklarından, karışım çok sıcakken eklenmeleri sakıncalı. Ama çok soğumasına da izin vermemek gerekiyor, çünkü balmumu hızla katılaşıyor. Parmağınızı yakmıyorsa doğru ısıdasınız demektir. Tüm yağları ekledikten sonra kavanozu son kez sallayın/karıştırın ve soğumak üzere buzdolabına koyun.

Güvenle kullanabileceğiniz güneş kreminiz hazırdır. Sağlıklı günler dilerim

2 Comments

  1. Balmumu rendelenmiş demişsiniz taş gibi benmari usulü eritilecegi için ısıda hemen eriyor zaten çaykaşıgı kadar koysak rendelemeden olmazmı rendelemek niye zaten eriyor sıcakta hemen çinko toz halinde bulamadım eczaneden kremini alıp koysak olur mu

  2. dermacosm.

    çinko oksit asla homojen dağılmaz.
    sogurken molekül agırlıgından dolayı dibe çöker yada bölgesel birikintiler oluşturur. yani siz güneş kremi olarak kullandıgınızda alnınıza hiç çinko oksit denk gelmemişken yanağınız güneşten korunmuş olabilir bu da bölgesel yanıklara yol açar

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*