Kapak

Mutfağınızı atıksız hale getirmek için birkaç adım

İnsanoğlu olarak gezegenimizi her geçen gün kirletmeye ve tahrip etmeye devam ediyoruz. Alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz sürece bu gidişatı durdurmamız ne yazık ki mümkün değil. Eğer siz de sıfır atık hayatla gelecek nesillere temiz bir gezegen bırakmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sıfır atık mutfak için yapmanız gerekenleri araştırdık ve adım adım yazdık. Bu rehber sayesinde siz de atıksız ve sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz!  İşte atıksız mutfak için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz:

 

Plânlı davranın

Yapılan araştırmalar, yemek israfının günümüzde daha önce hiç ulaşmadığı boyutlara ulaştığını doğruluyor. Yemek israfının önüne geçmek istiyorsanız haftalık yemek plânları hazırlayabilir, market alışverişlerinizi de bu yönde yapabilirsiniz. Son kullanma tarihi yakın olan ürünlere öncelik vermeyi de unutmamalısınız.

 

Yerel dükkanları/marketleri tercih edin

Ülkemizde pek yaygın olmasa da Amerika ve Avrupa’da kiloyla açık gıda almak çok yaygın. Yani baharat, tahıl, un, kuru meyve, bakliyat, kuruyemiş ya da makarna gibi gıdaları dilediğiniz gramajda satın alabiliyorsunuz. Türkiye’de yerel marketlerde ya da aktarlarda bu tür uygulamalar bulmanız mümkün. Kendi kavanozlarınızı ya da bez torbalarınızı götürerek kiloyla ürün satın alabilir, böylelikle paketli gıdalardan bir adım daha uzaklaşabilirsiniz!

 

Paketli gıda almadan önce iki kez düşünün

Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’ne göre dünyada her yıl yaklaşık 300 milyon ton plastik üretiliyor. Bunların yarısının tek kullanımlık plastik olduğu tahmin ediliyor. Yani paketli bir ürün almadan önce iki kez düşünün!

Paketli gıdaları kendiniz pişirmeyi deneyin

Bir ürünü toplu ya da paketsiz satın alamıyorsanız evde kendiniz pişirmeyi de deneyebilirsiniz. Örneğin paketli kurabiye almak yerine kendi kurabiyenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hatta ekmeğinizi bile evde pişirmeniz mümkün!

 

Kasaptan alışveriş yapın

Marketlerdeki et, tavuk ve balıklar, genellikle plastik ya da köpük paketlerde satılır. Kasaplarda ise marketlere göre çok daha az ambalaj kullanılır. Etinizi ya da tavuğunuzu kağıda sarılı bir şekilde satın alabilirsiniz. Hatta evden kendi saklama kaplarınızı getirmeniz bile mümkün!

 

Plastik poşetlerden kaçının

Marketlerdeki ya da pazarlardaki plastik poşetleri kullanmaktan kaçının. Mümkün olduğunca bez çantalar kullanmaya çalışın. Gerekiyorsa ürünlerinizi doğrudan alışveriş sepetine atın, eve geldiğinizde güzelce yıkayın.

 

Sebzeleri, meyveleri ve yeşillikleri eve gelince temizleyin

Satın aldığınız meyve, sebze ve yeşillikleri eve geldiğinizde temizleyip ayıklamak, hem size zaman kazandırır, hem de gıdaların ömrünü uzatır. Temizleyip ayıkladığınız gıdaları hava almayan saklama kaplarında ya da yeniden kullanılabilir silikon torbalarda saklayabilirsiniz.

 

Yemek yiyeceğiniz yerleri özenle seçin

Yemek sipariş ederken geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanan restoranları tercih edin. Tek kullanımlık peçete ve mutfak eşyalarından uzak durmaya özen gösterin.

Sütlerinizi cam şişede alın

Sütünüzü, hatta diğer tüm içeceklerinizi cam şişelerde satın alın. Mümkün olduğunca plastik ambalaja sahip içeceklerden kaçının.

 

Cam mutfak eşyaları tercih edin

Gıdalarınızı saklamak için plastik yerine cam saklama kapları tercih edin. Cam ürünler, çok daha uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Benzer bir şekilde streç film için de balmumu boneler ya da yeniden kullanılabilir kılıflar tercih edebilirsiniz.

 

Yemek saklama kaplarına yönelin

Hazırladığınız yemekleri okula ya da işe götürmek için yemek saklama kapları kullanın. Kendi çatal bıçağınızı bulundurun ve kahveniz ya da çayınız için de termos taşıyın. Böylelikle sıfır atık mutfak alışkanlıklarınızı dışarıya da taşıyabilirsiniz.

 

Kendi temizleyicinizi hazırlayın

Mutfağınızı temizlerken evde hazırladığınız doğal temizleyicileri kullanın. Örneğin karbonatı doğal bir yağla karıştırabilir, lavabonuzu bu karışımla ovabilirsiniz. Benzer bir şekilde sirke ve su karışımıyla tezgahlarınızı silebilirsiniz.

 Doğal temizlik ürünleri kullanın

Eğer kendi temizlik ürünlerinizi hazırlamak istemiyorsanız doğal temizlik ürünlerine yönelebilirsiniz. Zararlı kimyasallardan arındırılan bu temizleyiciler, yalnızca mutfağınızı değil tüm evinizi temizlemek için ideal.

 

Ekolojik ürünlere yönelin

Konu atıksız mutfak olduğunda ekolojik ürünlerden bahsetmemek olmaz! Bez bakliyat torbalarından çelik pipetlere, bambu fırçalardan silikon fırın matlarına çeşit çeşit ekolojik ürün bulmanız mümkün.

 

Kağıt havluya veda edin

Atıksız mutfak ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de kağıt havlular! Kağıt havlu tüketmek yerine eski tişörtlerinizi keserek kurulama bezleri hazırlayabilirsiniz.

Kendi meyve sebzenizi yetiştirin

Küçük bir balkonda bile birkaç çeşit sebze meyve yetiştirebilirsiniz.

 

Kaynak: https://listelist.com/sifir-atik-mutfak/

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*