Dekorasyon

Çocuk odaları duvar rengi seçimi nasıl olmalıdır?

Ev ortamında bulunan mekânlar arasında önemi en fazla olan yerler çocuklarımıza ait odalardır. Çocuk odalarının önemi, en çok değer verdiğimiz varlıklarımızın uzunca vakit geçirdikleri mekânlar olduğu için bu ortamların renk ve dekor seçimi çok önemlidir. Çünkü çocukların kişisel gelişimi ile hayal dünyalarının geniş olmasını sağlamada oda bulunan renklerin önemi büyüktür. Bu yüzden çocuk odalarının duvarlarında kullanacak olan renkleri seçici davranılması gerekmektedir. Bu seçicilik için ilk başta çocuğun kendi kişisel gelişimi ve odanın sahip olduğu boyut belirleyici kriterler arasındadır.

bizim-aile-ocak-80Çocuk odalarının duvarlarında kullanılacak renkler nazarıyla odanın boyutu önemlidir. Çünkü küçük odalarda kullanılması gereken renkler genellikle beyaz ve tonlarının bulunduğu renkler ile süslenmelidir. Çünkü odanın beyaz ve tonları ile boyanması odanın daha aydınlık ve daha geniş durmasını sağlayacağı için çocuğun mekânda bulunduğu sırada sıkılmasının ve daralmasının önüne geçilmiş olmaktadır.

Uzmanların çocuk odasının duvar rengi noktasındaki genel tavsiyeleri arasında yer alan en önemli renk ise açık liladır. Lila renginin en önemli özelliklerinden biri çocuğun odada bulunduğu sırada hem rahatlamasına, hem de hayal dünyasının daha geniş bir yer edinmesine yardımcı olur. Bu rengin yanında odadaki bazı eşyalarda sarı rengin kullanılması da çocuğun zekâ gelişiminde önemli rol oynar. Sarı renk beyin ve zekâ gelişimi noktasında çok önemli bir nüanstır. Eğer çocuğunuzda içe kapanıklılık var ise, onun hareketlendirilmesi için kırmızı veya tonlarındaki oyuncak, aksesuar ve objeler ile oda süslenebilir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*