Sütten kesme  

Bebek ile anne arasında ki güven bağının tesisi için en önemli vesiledir anne sütü ve emme işlemi. Ayet-i Kerîme’de de;

“Anneler, çocuklarını iki tam yıl boyunca emzi­rirler; bu hüküm, emzirmeyi tamamlamak isteyen­ler içindir.” 1

“Biz insana, anne ve babasına iyilik etmesini emrettik. Annesi onu zaaftan zaafa düşerek taşıdı. Sütten kesilmesi de iki yıl sürdü. Bana, annene ve ba­bana şükret; dönüşün ancak Banadır, dedik.”2  

şeklinde emme süresine ve bu hadisenin şükür vesilesi olduğuna vurgu yapar Cenab-ı Hak.

Kızım 2 yaşına geldiğinde ayetin tavsiyesine uyup sütten kesmeye “Bismillah!” diyelim dedik. Diğer annelerin bu konudaki tecrübelerini merak edip sorunca; annelerin göğüs ucuna bir şeyler sü­rerek, bir anda kesme yöntemini uyguladığını gör­düm. En güvendiği, bağlandığı, sıkıntısını orada attığı, rahatlama vesilesi olan annesinin göğsün­den bu şekilde ayrılması içime sinmedi. Sabahlara kadar ağlayarak, onun yoksunluğunu acı şekilde hissetmesinin, muhtemel ileri dönük zararları ola­bileceğini düşündüm. Ve bu halde karşıma alterna­tif bir kesme yöntemi olan “azaltarak kesme” çıktı. Kızımla bu yöntem rehberliğinde kesme sürecini ağlamadan, sakince birbirimize daha da bağlanarak atlattık şükürler olsun.

 Azaltarak kesme

    • Bebeklerin annesinin göğsünden sütü çeke­bilmek için doğuştan bir emme refleksleri olur. 24. aya doğru bu refleks yavaş yavaş kaybolmaya baş­ladığından, bu aylarda çocukların daha sık emmek istediğini fark eder anneler. İşte bu emmelerin sık­laşması zannettiğimizin aksine, bırakma vaktinin geldiğine ve çocuğun bırakmak için yavaş yavaş ha­zır olduğuna işaret eder. Gerçekten bizde de böyle olmuştu. Kızım geceleri emmek için çok sık uyan­maya başlamıştı.
    • 24. ay bittiğinde önce gündüzleri kesmeye baş­ladık. Emme sıklığını belirlemek gerekiyordu önce. İki saatte bir emiyordu. İlk hafta arayı üç saat açtım. Emmek istediği zaman “kızım şimdi değil, bak saat buraya gelince emeceksin. Hadi senle parka gidelim ya da oyun oynayalım” diye o saate kadar bekliyor­duk. (Bu süreç içinde sürekli ağzını meşgul tutmanız yararınıza olur. Çerez, süt, meyve gibi şeylerle) “O yaştaki çocuk saatten ne anlar ki?” diye düşünebi­lirsiniz. Burada bir saat dilimi vermeniz ve o saat ge­lince, çocuk unutsa dahi “yavrum süt saati!” diye ona hatırlatmanız size olan güven duygusunu arttırır. Zamana karşı hassasiyet kazanır ve zaman yönetimi hususlarının ilk temelleri de böylelikle orada atılmış olur. Çocuk burada sabırla beklemeyi öğrenir.
    • Sonra arayı dört saate, daha sonra beş saate çıkararak gündüzleri tamamen kestik.
    • Gündüz emmeleri bitince, gece de aynı yön­tem ile emmeyi kestik. Gece kalktığında sıra ile önce meme sonra inek sütü, sonra su verdim. Gün­düz kesilince geceyi kesmek çok daha kolay oldu.
    • Bu süreç içinde dikkat edilmesi gereken çocuk ile hep iletişim içinde olmak. Hep anlatarak, konuşa­rak birlikte hareket etmek. Daha çok oyun oynayarak ve çocuğu dışarı çıkarak onun “bırakılma huzursuzlu­ğu” nu yaşamamasını sağlamak. Anne ile bağını yi­tirdiğini sanmasına izin vermemek. Daha çok birlikte olarak, o açığı gidermeye çalışmak lâzım.

Bu kesme işleminin bir dezavantajı oluyor. O da süre uzun olduğu için sanki hiç bırakmayacakmış hissinin yaşanması. Hâlbuki süre uzun olsa da, bir anda kesme yönteminde olduğu gibi, çocuk aniden ayrılmanın şokunu ve hırçınlığını yaşamıyor. Azal­tarak kesme yöntemi daha ve sakin huzurlu bir sü­reç. Ayrıca çocukla işbirliği içinde olunması, anneye karşı güven duygusuna da zarar vermiyor.

 Dipnot:

1. Bakara Suresi /233
2. Lokman Suresi /14

13 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir