Pratik Bilgiler

Battaniye yapımı

Bu ay sadece parmaklarınızla battaniye örmeye ne dersiniz? Daha evvel eline şiş almamış olanlar bile Alize puffy ip ile kolaylıkla battaniye örebilecek. Bu ipin özelliği kendinden ilmekli olması. İpin ilmeklerini parmaklarımızla birbirine geçirerek öreceğiz. Yumuşacık ve puf puf o­lan ip, son derece sıcak tutuyor. Bu yüzden genelde bebek battaniyesi yapımında kullanılıyor. Bebek battaniyesi için 50 ilmekle başlanır, 5 yumak bitene kadar devam edilir. Tek kişilik bat­taniye içinse 80 ilmekle başlayıp, 6 renk ile her renk için 2.5 yumak kullandım. Toplam 15 yu­mak harcamış oldum.

Yapımı

Hangi çeşit battaniye yapacaksanız ilmek sayısını ona göre belirlemeniz gerekiyor. Burada önemli olan ilmek sayısının çift sayı olmasıdır. Bu battaniyeyi yaparken diğer şiş örgüleri gibi, sıranın sonuna geldiğimizde örgüyü ters çevir­meyeceğiz. Örgünün önü hep bize bakacak. Yani soldan sağa örüp sıra bittiğinde bu sefer, sağdan sola doğru öreceğiz. Başlangıç ise hep soldan sağa doğru olacak.

Tek kişilik battaniye için ipten 80 ilmek sa­yıyoruz. 81. ilmeği alıp sağa doğru 3. ilmeğe geçirin, artık örmeye başladık. Şimdi yumaktan gelen ilmeği sağa doğru 2. ilmeğe geçirin. Böy­lelikle battaniye uzadıkça çapraz model ortaya çıkacak. Sol tarafta, sıraya başlarken hep ilk il­mek boşta kalacak onu hiçbir zaman sağa doğru giderken örmeyeceğiz, bir üst sırada sağdan sola doğru gelirken son ilmek olarak örmüş olacağız.

Şimdi aynı çapraz örgüyü sıranın sonuna ka­dar devam ettirelim. Sıradaki ilmeğin önce ikin­cisini (5. ilmek) sonra birincisini (4. ilmek) örün. Önce ikinci sonra birinci, önce ikinci sonra birinci. Böyle böyle devam edecek. Yani battaniyenin ta­mamı aslında örgülerin çapraz gelmesi için 2.nin ardından 1. ilmeği örmek suretiyle ilerliyor. Sade­ce sol ve sağ başlangıçlar farklı olacak.

Soldan sağa doğru sıranın sonuna geldiğiniz­de, sonda tek ilmek kaldığını göreceksiniz. Bu il­meği ise üst sıraya geçmek için kullanacağız. Bunun için sonda kalan ilmeği, üst sıraya örmeden çapraz­layalım, yani sağdan sola doğru sıradaki, ilk ilmeğin yanına getirin, böylelikle öreceğimiz ikinci ilmek ol­muş oldu.

Şimdi sıra geldi sağdan sola örmeye. Sağdan sola doğru sıra başlangıcında ilk iki ilmeği sıradan örece­ğiz. Yani önce birinci sonra ikinci ilmek örülecek. İkin­ci ilmeği zaten alt sıradan çaprazlayarak yukarıya doğru uzattığımız için otomatik olarak çapraz örgü ortaya çıkacak. Sonrasında ise yine alt sırada yap­tığımız gibi önce ikinci sonra birinci ilmeği örmek suretiyle ilerleyeceğiz. Hep aynı sistem devam edecek. Önce ikinci sonra birinci. Sağdan sola sıra bitiminde ise hiç ilmek kalmayacak, tam örülmüş olacak. Üst sıraya geçtiğinizde ise yine yukarıda anlatılan soldan sağa başlangıcın aynısını uygulayın. Yani tüm sıraların sol başlangıcı ve sağ başlan­gıcı her zaman aynı olacak.

Örgü bitimi ise aynı şiş örgüsünün bitimi gibi olacak. İlmekleri sağdan sola iç içe geçirmek suretiyle bitirin.

Yumak bittiğinde yeni ip eklemek için, her iki ipin ilk ve son ilmeğini makasla kese­rek açın, iki ipi birbirine bağlayın. İpin yapısı gereği bu bağ açılmayacaktır.

9 Comments

 1. Merhaba battaniye ölçüsünü yazar mısınız? Kızımın yatağı 90X190 80 ilmek ile saç örgüsü modeli başladım, fakat 15 yumak az geldi. Boyu 170 eni 150 cm geliyor nedeni ne olabilir acaba örgü modeli ile mi alakalı?

 2. Buse ceylan

  Ben 80 ilmek başlamıştım ama gözüme çok küçük geldi ve sonrasında 100 ilmekle başladım ondan 9 yumak ordum şuanda kızım için ama kaç yumak gider hiç tahmin edemiyorum baya fazla gitcek sanırım acaba sokup tekrar mi başlasam bilemedim ben

 3. Merhabalar 50 ilmek olarak başladım ama yarısında ilmek 49 çıkıyor neden

 4. Merhabalar 1.85 boy için kaç yumak ip almalıyım ve kaç ilmek yapmalıyım

 5. Sevgilime yapacağım 1.87 boy icin kaç yumak ve kaç ilmek atmaliyim

 6. Merhaba 12 adet alize puffy ip, tv battaniyesi için kaç imlek ile başlayabilirim sizce ?

 7. aslı

  Merhabalar bende yeni başlayacağım ipimi internetten getireceğim fakat ipi alırken not düşülmüş küçük ilmekli diye battaniye yapımında fark ediyor mu ?

 8. Aleyna

  Henüz 11 yumak kullanmışken boyu 100 cm oldu boyunu tananlamak için toplam 20 civarı yumak gerekir. Ve sizin kullandığınız ipin aynısından kullanıp aynı hasır modeli yaptım fakat 15 ipin yetmesi mümkün değil

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*