Sağlık

Mutfaktaki antibiyotikler!

Çok çiğneyiniz, yavaş yemek yiyiniz.

( Hadis )

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili “Antibiyotik kullanmadan bağışıklık sisteminizi doğal formüllerle güçlendirme­niz mümkün” diyor.

* Sarımsak, soğan

Binlerce yıldır tıbbi amaçla kullanılagelen sarımsağın bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesi 19. Yüzyılda Pasteur’ün a­raştırmalarıyla da doğrulanmış. Özellikle çiğ tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendi­ren, kansere karşı koruyan sarımsak hücre onarımını kolaylaştırıyor ayrıca helikobakter pilori gibi bazı bakterilerin çoğalmasını ön­lüyor. Aynı aileden olan soğan da hücre ha­sarına karşı koruyan ve bağışıklığı kuvvet­lendiren çok güçlü bir antioksidan.

* Kefir

Düzenli tüketildiğinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu özelliği var. Kefir, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sin­dirim sistemine yararlı oluyor. Ayrıca sinir­sel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzlu­ğa karşı da fayda sağlıyor.

* Ispanak

Ispanakta bulunan vitaminler sadece vücudu korumakla kalmıyor, aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşıyor. Kalp dostu olan ıspanak beyin yaşlanmasını geciktirici etki­ye de sahip.

* “Turp gibi olmak”

Yüksek lifi sayesinde sindirim ve boşal­tım sistemini destekliyor. Soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde faydalı. Kara turpu güzelce yıkayıp üst kısmından kesip içerisini oyun. (Çıkan parçaları ve yaprakla­rı salatada kullanın. Oyuğa bal koyun) Bar­dağın üzerine oturtun. Turpa alttan çok mi­nik bir çizik atın ki, içerisine koyduğunuz bal turp suyu ile özdeşleşip bardağa akabilsin. Bir gece bekletip sabah- akşam 2 yaş üze­ri çocuklarda ve yetişkinlerde kullabilirsiniz.

* Brokoli

ABD’de yapılan araştırmada, çoğunluk­la sigaranın sebep olduğu ve binlerce insa­nın ölümüne yol açan KOAH hasarının en­gellenmesinde, brokolinin etkili olduğu or­taya çıktı.

* Pırasa

Kalp dostu besin. Birçok kanser türüne karşı ko­ruyucu etkisi bulunur. Gaz yapan bir sebze olduğu için sindirim problemi yaşayanların çok iyi pişirerek ve az miktarda tüketmesi gerekir.

* Nar

Kalp ve damar dostudur. Bir nar günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar. Kanse­re karşı koruyucu etkisi olan nar, fiziksel aktivite sonrası vücu­dun yorulmasını da geciktirir. Günde bir porsiyonu geçmeye­cek ölçüde tüketilmesi gerekir.

 

* Zencefil

Üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kan­sere dek birçok fayda sağlıyor. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının yanında mide bulantısına iyi gelen, kolesterolü düşüren ve kanın pıhtılaşması­nı engelleyen zencefilin ağrı kesici özelliği var. Ta­ze zencefili rendeleyip içine limon ve bal koyup, sa­bahları bir tatlı kaşığı yiyerek bağışıklığınızı güçlen­direbilirsiniz.

* Kırmızıbiber

Kırmızıbiber C vitamini ve potasyumdan zengin bir besin. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir­ken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü dü­şürüyor, mide asidini düzenliyor ve mikrop öldü­rücü özelliğiyle kış aylarında şifa kaynağı o­luyor. Taze ya da kurutulmuş kırmızıbibe­re sofralarınızda yer verin.

* Kivi

Bir adet kivide günlük alın­ması gereken C vitamini ihti­yacından daha fazlası vardır. İçindeki pektin saye­sinde vücudu toksinlerden arındırır, DNA’yı korur. Kan şekeri kontrolü için yararlıdır. İçeriğindeki lif sindirimi kolaylaştırır, kolesterolü dengeler. Araş­tırmalar küçük çocuklarda öksürme, hapşırma, ne­fes darlığı gibi hastalıklarda tedaviyi kolaylaştırdı­ğını göstermiştir.

 

SLOW FOOD-YAVAŞ YEMEK YİYİN!

* Yavaş yemek sindirimi artırır.

* Tükürüğün içindeki maddeler daha fazla sindirime yardımcı olur.

* Beyin, sonra mide ve bağırsaklar sindirim işlemini erken başlatır ve uyarır.

* Slow food, geleneksel mutfağa sahip çıkmayı, rahat ve sağlıklı beslenmeyi, tabiata zarar vermemeyi, kendi yiyeceğini yetiştirmeyi, yediği yemekten tat almayı, yemekle sosyalleşmeyi hedefleyen 1986’da ortaya çıkmış bir akımdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*